ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy


logo Bakaláři

Bakaláři manuál
(jak na to)


Logo Microsoft 365

Office 365

Objednávání obědů

Objednávky


Jídelníček

Informace

logo facebooku

Facebook

Anglická knihovna

Na základě grantu z MŠMT, který naše škola obdržela, jsme my, žáci deváté třídy ZŠ Podharť, uskutečnili návštěvu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a hrobky českých králů ve Svatovítské katedrále na třetím nádvoří Pražského hradu.

V pátek, 4. 4. 2014 v 8 hodin ráno, jsme autobusem od školy odjeli. Po příjezdu do Prahy nás autobus vysadil na Černém mostě a odtud jsme metrem pokračovali nejprve na stanici Můstek a z ní pak na stanici Malostranská. Naše cesta následovala Malou Stranou okolo Senátu až na Malostranské náměstí, kde se nachází paláce Poslanecké sněmovny, náš první cíl. Na podloubí jsme našli informační středisko a prohlídka mohla začít. V úvodu jsme zhlédli krátký film o historii českého parlamentarismu, prošli bezpečnostním zařízením (podobně jako na letišti) a následovali paní průvodkyni, která nás budovami provázela. Přes první palác, Palác Smiřických, jsme 'tunelem' mezi budovami pokračovali do Paláce Thunovského, kde začala velmi pěkná a podrobná prohlídka s obsáhlým výkladem. Viděli jsme dveře kanceláře předsedy PSPČR, pana Hamáčka, dveře poslaneckých klubů politických subjektů, výborů PS i dveře různých místopředsedů, a dokonce i schody, po kterých chodí pan prezident a významní hosté. Dále nám byly vysvětleny zkratky TOP09 a ANO. A jako bonus nám byly zpřístupněny i poslanecké toalety, kde nás nejvíce fascinoval čistič na leštění bot, který jsme bez váhání vyzkoušeli. Poté jsme došli až k terase a klavíru skrze známé i neznámé kuloáry. Na závěr nás čekal zřejmý cíl – návštěva jednacího sálu PS. Bohužel, přístup jsme měli umožněn pouze na galerii. Zde nám byla vysvětlena nejrůznější fakta a zajímavosti a byli jsme celkem podrobně seznámeni s životem poslance.
Po opuštění Sněmovny naše cesta pokračovala směrem na Hrad do Katedrály sv. Víta, kde jsme – jako jedni z mála – měli možnost nahlédnout do podzemí k hrobkám významných českých panovníků (Karel IV,..).
Hned nato jsme Nerudovou ulicí sešli zpět k PS, kde jsme dostali rozchod s tím, že sraz je na druhém konci Karlova mostu. Nikdo se neztratil a všichni jsme se v pořádku shledali. V 15:00 jsme stihli Orloj a hned po něm jsme ze stanice metra Můstek odjeli zpět na Černý most, kde na nás čekal autobus, kterým jsme odjeli zpátky ke škole.
Celý výlet se velmi vydařil, počasí nám přálo a nikdo z nás se nikde neztratil. Nabyli jsme nových vědomostí a přesto, že to byl jeden z našich posledních společných výletů, byl super.

Aneta Baudyšová, žákyně 9. třídy

 

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol