ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Facebook

logo facebooku

Anglická knihovna

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Na základě grantu z MŠMT, který naše škola obdržela, jsme my, žáci deváté třídy ZŠ Podharť, uskutečnili návštěvu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a hrobky českých králů ve Svatovítské katedrále na třetím nádvoří Pražského hradu.

V pátek, 4. 4. 2014 v 8 hodin ráno, jsme autobusem od školy odjeli. Po příjezdu do Prahy nás autobus vysadil na Černém mostě a odtud jsme metrem pokračovali nejprve na stanici Můstek a z ní pak na stanici Malostranská. Naše cesta následovala Malou Stranou okolo Senátu až na Malostranské náměstí, kde se nachází paláce Poslanecké sněmovny, náš první cíl. Na podloubí jsme našli informační středisko a prohlídka mohla začít. V úvodu jsme zhlédli krátký film o historii českého parlamentarismu, prošli bezpečnostním zařízením (podobně jako na letišti) a následovali paní průvodkyni, která nás budovami provázela. Přes první palác, Palác Smiřických, jsme 'tunelem' mezi budovami pokračovali do Paláce Thunovského, kde začala velmi pěkná a podrobná prohlídka s obsáhlým výkladem. Viděli jsme dveře kanceláře předsedy PSPČR, pana Hamáčka, dveře poslaneckých klubů politických subjektů, výborů PS i dveře různých místopředsedů, a dokonce i schody, po kterých chodí pan prezident a významní hosté. Dále nám byly vysvětleny zkratky TOP09 a ANO. A jako bonus nám byly zpřístupněny i poslanecké toalety, kde nás nejvíce fascinoval čistič na leštění bot, který jsme bez váhání vyzkoušeli. Poté jsme došli až k terase a klavíru skrze známé i neznámé kuloáry. Na závěr nás čekal zřejmý cíl – návštěva jednacího sálu PS. Bohužel, přístup jsme měli umožněn pouze na galerii. Zde nám byla vysvětlena nejrůznější fakta a zajímavosti a byli jsme celkem podrobně seznámeni s životem poslance.
Po opuštění Sněmovny naše cesta pokračovala směrem na Hrad do Katedrály sv. Víta, kde jsme – jako jedni z mála – měli možnost nahlédnout do podzemí k hrobkám významných českých panovníků (Karel IV,..).
Hned nato jsme Nerudovou ulicí sešli zpět k PS, kde jsme dostali rozchod s tím, že sraz je na druhém konci Karlova mostu. Nikdo se neztratil a všichni jsme se v pořádku shledali. V 15:00 jsme stihli Orloj a hned po něm jsme ze stanice metra Můstek odjeli zpět na Černý most, kde na nás čekal autobus, kterým jsme odjeli zpátky ke škole.
Celý výlet se velmi vydařil, počasí nám přálo a nikdo z nás se nikde neztratil. Nabyli jsme nových vědomostí a přesto, že to byl jeden z našich posledních společných výletů, byl super.

Aneta Baudyšová, žákyně 9. třídy

 

Office 365


Office 365 přihlášení

Objednávání obědů

Projekty a granty

 

 

Logo OP VK

 

Logo EU peníze školám

 

Logo Rodiče vítáni

 

 

 

Certifikát Etická škola

 

Logo Ovoce do škol