ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy

Na výlet do Potštejna, na který jsme se vypravili vlakem v pátek 14. června, nám počasí opravdu velmi přálo. Program byl pestrý.

Hned v pátek po příchodu do kempu na nás čekal indiánský náčelník Ten, co sedí pod koněm se svou ženou Divokou bouří. Povídali nám o indiánském oblečení, zvycích, hrách, zbraních a předvedli i něco ze svého umění v jízdě na koni. Sami jsme si mohli vyzkoušet hod kopím a střelbu z luku, projet se na hřbetě pravého indiánského koně a nechat si pomalovat obličej indiánskými barvami. Po tomto programu jsme se ubytovali v chatičkách a vyrazili na zdejší zámek, kde nás lokaj provedl a seznámil nás i s hraběnkou a hrabětem, který stále ještě nenalezl poklad ukrytý loupeživým rytířem Mikulášem na nedalekém hradě Potštejně. Ve sklepeních zámku nazvaném Bubákov jsme se trochu báli, ale bez ztrát jsme vyšli všichni opět ven. Po krátkém občerstvení jsme se vydali na další cestu. Tentokrát jsme se chtěli pokusit nalézt zmiňovaný poklad na zřícenině hradu, bohužel ani nám se to nepodařilo. Zato jsme viděli dračí hnízdo a dvě dračí vejce. Po večeři jsme si už jen zahráli hry.

V sobotu po snídani vedly naše kroky krásným údolím Divoké Orlice na hrad Litice. Tento hrad prý nebyl nikdy dobyt, a tak se mohl zachovat v o něco lepším stavu než Potštejn. Odpoledne po návratu vlakem a krátkém odpočinku jsme se šli vykoupat do prosluněné Orlice. Večer jsme si opět hráli a opékali špekáčky. Po setmění na nás čekala ještě stezka odvahy. Ráno se nám tak dobře spalo, že jsme si museli posunout náš návrat domů o další dvě hodiny.

Krátce, co o výletu napsaly děti: …Šli jsme na zámek Potštejn. Tam jsme měli prohlídku. Měli to tam moc hezké, nejlepší byl hrabě… …Na hradě Potštejně ukryl Mikuláš poklad. Tři sta let se hledá, ale ještě se nenašel… …Bylo to moc hezké, líbilo se mi to… …Hrad Potštejn vlastnil loupeživý rytíř Mikuláš. Přepadal poutníky a drancoval vesnice i města. Když bojoval o Potštejn, schoval se do věže. Tu věž podkopali a ta se i s Mikulášem zhroutila a Mikuláš zemřel… …Každý den jezdí hrabě na hrad hledat poklad, ale nedaří se mu. Hraběnka s hrabětem nás naučili tančit... …Dozvěděli jsme se, jak se řekne indiánsky pes (šunka) a kůň (šunka vakan)…

žáci 3. B a tř. uč. H. Havlíčková

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol