ZŠ Podharť, Dvůr Králové nad Labem

Se školou v Podharti snadněji do Evropy


logo Bakaláři

Bakaláři manuál
(jak na to)


Logo Microsoft 365

Office 365

Objednávání obědů

Objednávky


Jídelníček

Informace

logo facebooku

Facebook

Anglická knihovna

Ve dnech 19. až 21. dubna 2012 se 4. A a 5. třída zúčastnily akce Dne Země pořádané Krkonošským národním parkem, střediskem ekologické výchovy Rýchorské boudy.

Rýchorská bouda (středisko ekologické výchovy Správy KRNAP) připravila pro děti a dospělé dny plné her, zajímavých přednášek a praktických ukázek.

V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí, a nabízející diskuzi o možných cestách řešení. Tyto možné cesty se zaměstnanci - ekologové snažili transformovat do zábavných dnů. Akce Den Země má dlouholetou tradici v ekologické výchově, program byl určen všem věkovým kategoriím.

Žáci byli rozděleni do týmů po 5-10 členech. Na letošním Dnu Země bylo celkem 13 stanovišť, do jejichž organizace se zapojili pracovníci Správy KRNAP a zástupci firem východních Čech. Nejvýše položené stanoviště Maxovka nabídlo Junior Ranger Projekt. Tento byl koncipován jako evropský pilotní projekt pro děti a mládež žijící v blízkosti chráněných území. Hlavním cílem projektu bylo seznámit mladé lidi s prací profesionálních strážců a při aktivitách založených na regulérní práci strážců jim ukázat význam chráněných území, protože budoucnost chráněných území po celém světě leží v rukou mladých lidí.

Dalším zajímavým stanovištěm bylo seznámení se životem koz. Na kozím stanovišti si děti mohly zkusit podojit kozu - trenažér, to se ukázalo jako jedna z nejzábavnějších činností slunečného Dne Země na Rýchorách. Na kozím stanovišti byly také kozy živé, dokonce se sotva týden starými kůzlaty. Kůzlata přitahovala pozornost nejenom dětí, ale i opravdového orla skalního, který pokukoval ze stanoviště sokolníků. U stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu, který taktéž bezvadně připravil své stanoviště, bylo permanentně plno. Žáci měli možnost seznámit se s měřicí technikou a metodami měření a vyhodnocování dat, což se zase tak často nevidí.

Pěstování japonských rychlerostoucích topolů jako energetických dřevin, jejich využití v praxi a problematika pěstování, bylo dalším zajímavým stanovištěm, které rozhodně stojí za zmínku. Úspěšným stanovištěm bylo také stanoviště kůrovců, kde zaměstnanec KRNAPU vtipně demonstroval porovnání výkonu kůrovce a frézy, která se využívá při ražení nových tras pražského Metra. Zajímavým místem byl i takzvaný Hřbitov odpadků, který demonstroval dobu rozkladu jednotlivých odpadků. Od žvýkačky až po jaderný odpad. Žáci si mohli připomenout důvody a principy třídění odpadu, jejich opakované využití a recyklaci. Lesnické stanoviště vybízelo k vyhledávání různých druhů shozů zvěře v terénu a následné přiřazení názvu bývalého majitele paroží.

Co říci na závěr? Myslíme si, že se nám to povedlo, děti už chápou, jaký je rozdíl mezi losem, sobem a lososem... Jsme rádi, že jsme se zúčastnili a přejeme si opět někdy zavítat a strávit příjemné chvíle v přírodě.

Mgr. Petr Novotný, Mgr. Elena Lahučká, Bc. Martina Kuchařová

Aktuální počasí

Virtuální prohlídka školy

Škola pohledem dětí

Sponzoři

  Vedení školy děkuje všem sponzorům za věcné i finanční dary.

Podpora inkluzivního vzdělávání III Logo Národní plán obnovy Logo Financováno EU Logo Královéhradeckého kraje Logo Rodiče vítáni Certifikát Škola podporující zdraví Certifikát Etická škola Logo Ovoce do škol