Střední škola informatiky a služeb ve Dvoře Králové n. L. uspořádala 15. prosince 2010 pro žáky 9. ročníků základních škol přírodovědnou soutěž.

Z naší školy se soutěže zúčastnilo tříčlenné družstvo žáků 8. třídy - Jan Jirouš, Daniel Truhlář a Tomáš Voňka. Žáci si zkusili na třech stanovištích jednoduché a zábavné chemické pokusy. Poznávali chemické nádobí, určovali plyny, zkoušeli separační metody, sledovali změny indikátorů a určovali pH látek, seznámili se s různými rozpouštědly. Viděli pokusy známé jako semafor, bengálský oheň nebo hoření hořčíku a jak reaguje železný hřebík vhozený do modré skalice. Na čtvrtém stanovišti sestavovali vzorce pomocí počítačového programu a na posledním pátém stanovišti určovali pomocí svých smyslů různá koření.

Vzhledem k tříměsíčním znalostem chemie našich žáků šlo pouze o účast a konkurence byla velká. Určitě ale získali cenné zkušenosti a příští rok se jistě opět zúčastní dalšího ročníku.

Mgr. Marta Mokrá