V noci z úterý na středu sedmáci přespali ve škole. Pobyt jsme zahájili ubytováním - děvčata v naší třídě a chlapci v půjčené třídě osmáků.

Následovala večeře a pak už se všichni chystali na soutěž "Talent sedmáci". Rap, tanec, zpěv a kouzla - porota neměla jednoduché rozhodování. Před spaním běžel "Večerníček" - film. Ale některé to vůbec neukolébalo ke spánku a několika pusa jela až do rána.

Budíček byl brzy, protože jsme museli stihnout snídani, úklid a přípravu na cestu. Autobusem jsme se měli rychleji dopravit na vlakové nádraží, ale oprava tiskárny na jízdenky nás hodně zdržela. Naštěstí jsme měli na vlakovém nádraží posily, které zajistily, aby nám vlak neujel. Dvouhodinová cesta do Liberce byla už bez problémů a v deset hodin jsme zamířili do Centra Babylon.

Zde jsme nejdříve navštívili iQpark. Kdo si rád hraje a zkoumá, měl spousty práce. Čtyři patra jsou plná modelů, strojů, hlavolamů, zajímavostí, pokusů a rébusů. Vodní vír, vodní elektrárna, funkce vodojemu, vodní pumpa, vodní mlýn, Archimedova spirála, pomatené kyvadlo, gyroskop, kladka, stroj času, řešení křižovatek, obří bubliny, zajímavosti o lidském těle, model nejvyššího člověka světa, kontinentální drift, vrásnění a zlom, porovnání map a globusu, jazyky světa, zemětřesení, Morseova abeceda, galvanický článek, kinematograf, termokamera, solární energie, fakírovo lože, hudební nástroje a zvuk, duté zrcadlo, ponorka, ... a spousta dalšího. Vyfotili jsme se jako "rosničky", které předpovídají počasí a v modelu ztroskotávajícího Titaniku.

Zúčastnili jsme se lektorované hodiny s názvem "Síla a pohyb". Lektor s námi mluvil o značení a jednotkách síly, o Newtonových zákonech, o gravitační síle, třecí síle, setrvačné síle. Prováděli jsme měření a zajímavé pokusy o pohybu.

Exkurzi jsme zakončili dvouhodinovým pobytem v Aquaparku. Cestu domů vlakem někteří prospali a jiní hráli hry a povídali. Na nádraží jsme si našli rodiče a popřáli si krásné podzimní prázdniny. Děkuji p. Jizbové za pomoc s organizací exkurze a s dohledem nad "bandou" sedmáků.

Mgr. Marta Mokrá, tř. uč.