V páté lekci jsme si s dětmi povídali o tom, co se může stát, když někdo někoho podvede, nejedná čestně (fair play).

Také jsme povídali o tom, proč není dobré lhát a mstít se. Dnešní příběh si opět můžete přečíst na nástěnce v blízkosti třídy a prohlédnout si obrázky dětí. S dětmi jsem hrála „Lovci čtyřlístků“, kde nejde o to, co umíme, ale o náhodu, jako v hracím automatu. Navíc jsem v průběhu hraní změnila podmínky a připravila lest. S dětmi jsme rozebrali, jak bylo jim, když mi na podvod přišli, ale i to, jak bylo mně.
Děti samy vysvětlily pořekadlo „Lež má krátké nohy“. Shodli jsme se, že lež i podvod mohou být pro člověka prospěšné, ale pouze krátkodobě a často jsou spojeny s negativními emocemi a nakonec i se sankcemi. Uvědomili jsme si, že nečestné jednání a lhaní ohrožuje přátelství. Nemáme právo nikomu se posmívat a ponižovat ho při soutěži nebo závodech. Pokud uděláme podvod, musíme mít odvahu se přiznat a omluvit se za své jednání.

Mgr. Marta Mokrá, metodik prevence