V listopadu proběhlo první setkání dětí z druhé třídy s hrdiny Kočičí zahrady. Nejprve jsme si povídali o kočkách a kocourech, které máme doma.

Děti vyprávěly, jak se jmenují a jak se chovají. Pak jsme si připomněli pohádky, knížky, básničky a písničky, ve kterých se také setkáváme s kočičími hrdiny. Toto setkání ale hlavně sloužilo k seznámení dětí s jednotlivými kočkami a kocoury z Kočičí zahrady. Děti si je podle svých představ a podle informací malovaly a vystřihly.
Při dnešním setkání děti na úvod zazpívaly písničku "Malé kotě spalo v botě" a "Byla jedna koťata". Pak jsme přečetli první příběh "Tajná schůzka". Povídali jsme si o zvědavosti, zvídavosti a tajemství a děti pracovaly i ve skupinách. Společně jsme diskutovali o tom, kdy zvědavost nebo nějaké tajemství může být nebezpečně, nebo mohlo vést ke zklamání.
Projekt je zaměřený na rozvoj sociálních dovedností dětí a probíhá v rámci prevence rizikového chování dětí. Vznikl ve spolupráci s Klinikou adiktologie (prevence, léčby a výzkumu závislostí) 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Cílovou skupinou jsou žáci prvního stupně. Na každém setkání se pracuje s příběhem kočičích hrdinů a v kruhu nebo ve skupinkách pak děti řeší úkoly a diskutují. Cílem je rozvíjet mezilidské vztahy, posilovat soudružnost třídy, budovat pocit sounáležitosti mezi spolužáky. Příběhy jsou o zodpovědnosti, zvědavosti, tajemství, odmítání neznámého, o strachu, o ztrátě bližního, čestnosti, přátelství, tradicích a zvycích.
Děkuji za úžasnou spolupráci paní učitelce Pešťákové, která se setkání účastní.

Mgr. Marta Mokrá, školní metodik prevence

kz 01