Krásné, slunečné počasí nás zlákalo v sobotu 28. 9. k podzimnímu výletu na zámek do Častolovic. Naše putování začalo na vlakovém nádraží,

kde se děti rozloučily se svými rodiči, a vlak se rozjel směrem na Hradec Králové. Častolovice se nachází ve východních Čechách nedaleko Rychnova nad Kněžnou a tak nás čekalo přestupování. Po příjezdu do cílové stanice jsme se co nejkratší cestou vydali k renezančnímu zámku. Častolovický zámek má čtvercový půdorys a v jeho středu je velké nádvoří. Už při vstupu na nádvoří nás obklopila velmi příjemná atmosféra. V oknech mají záclony, všude zní hudba, z voliér nás vítají vzácní ptáci a všude kvetou květiny. Při prohlídce jsme se dozvěděli, že se zde v průběhu staletí vystřídalo několik majitelů. Nejslavnější z nich byl Jiří z Poděbrad a Rudolf II. Nynější majitelkou je hraběnka Diana Phipps Sternbergová, která zámek získala v restituci v r. 1992 a láskyplně se o něj stará. Zámkem děti doslova přebruslily díky plátěným bačkorám. Ocitly se i v nejcennější místnosti zámku v Rytířském sále, k němuž přiléhá kaple Božího těla. Seznámily se s erbem Sternbergů, dozvěděly se, co to jsou kazetové stropy, co to jsou gobelíny a k čemu sloužily. V krásně upravených interiérech zámku shlédly historický nábytek, obrazy, dobové nádobí, hračky a zbraně. Na konci prohlídky si děti vyzkoušely práci zámecké paní a uzamkly zámek. Zámek obklopuje velká zámecká zahrada, ve které se nachází Růžová zahrada, se 150 druhy růží, obora s daňky a jeleny a zvěřinec, který nás zaujal nejvíce. Mohli jsme si zde prohlédnout zblízka pštrosy, papoušky, hrdličky, pohladit si lamy, shetlandské poníky, kozy kamerunské, oslíky, nejmenší plemeno ovcí, göttingenská prásátka a morčata, která byla volně k prodeji. Nesmí se zde pobíhat, neboť okolo nás se volně pohybovala malá zvířátka např. slepičky, zakrslí králíčci, bažanti a pávi. Čas se už nachýlil a dětem se ze zvěřince vůbec nechtělo odejít, někteří začaly vyjmenovávat zvířátka, která chtějí domů. Rozloučili jsme se zámkem, zahradou a zvířátky. Vrátili jsme se domů vlakem obohaceni o nové dojmy, poznatky a zážitky. Výlet se nám všem moc líbil a už teď se těšíme na další!!!

Bc. Martina Kuchařová a malí výletníci

sd 01