Ve středu 24. 4. navštívila osmá třída v rámci výuky chemie a chemických praktik Čističku odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem.

Na začátku prohlídky jsme se seznámili s bezpečnostními předpisy při pohybu po areálu ČOV. Prohlídku jsme začali u přítoku odpadní vody z kanalizační sítě města. Šnek přivádí odpadní vodu do čerpací stanice, kde začíná mechanické čistění vody pomocí česel, na kterých se zachytává nejhrubší znečištění. Těžší částice jako štěrk a písek se odstraňují v tzv. lapácích písku. Další usaditelné látky se odstraňují ve velkých usazovacích nádržích. Následují další nádrže, kde probíhá biologické čištění s využitím bakterií, které odstraňují organické znečištění vody. Viděli jsme zde vyhnívací a uskladňovací nádrže kalu. Ze skládky kalů jsme viděli vyvážet kal jako hnojivo pro zemědělské účely. Na závěr jsme si ještě prohlédli model celé čističky a umyli si důkladně ruce.

Mgr. Marta Mokrá

cist13 01